Vize festivalu je podpořit turistický ruch v oblasti, který jako jediný (krom těžby nerostného bohatství, která už tu ale byla a zemědělství) přináší možnost žít v Banátu těm, kteří tam žít chtějí. Festival je klíčový propagační produkt této české oblasti směrem do ČR a zároveň poskytuje prostor pro české krajany v takovém měřítku, aby získali tolik potřebné projektové i obchodní zkušenosti. Krajané se tedy učí podnikat v turistickém ruchu a my - krajané z Čech se do Banátu učíme jezdit za našimi krajany. Celé to dává smysl a když to tak cítí obě strany, vytváří to pak tu neskutečnou, legendami opředenou atmosféru banátského festivalu.
Tou nejjednodušší pomocí Banátu je Vaše milá návštěva českých vesnic a maximální využití místních služeb. Další důležitá pomoc je pak předávat infomace o tom jste viděli a zažili dál na další potencionální návštěvníky ve Vašem okolí. Banát se totiž nedá popsat, Banát se musí zažít!
Do Banátu jsme se dostali v roce 2007, nejprve jsme si jako ostatní užívali místní pohostinnosti a možnosti, ale postupem času nám docházelo, že z Banátu si nejde brát více, než do něj dokážeme dát. Dlouhodobě to nemůže fungovat. Naším poměrně dynamickým vývojem se u nás začaly seskupovat různé problémy a neřešené věci, které jsme začali odbavovat. Po pár letech jsme zjistili, že Banát nepotřebuje jízdní kola, on se je potřebuje naučit vyrábět (prosím ty kola jsou nadsázkou, dneska už frčí elektrokoloběžky). Vtváříme v české oblasti systém, který bude obsahovat rozvoj turistiky, zemědělství či ochranu architektury, tradic a přírody. Chceme s naší podporou rozvíjet především “měkký” rozvoj oblasti. K tomuto máme založené dva spolky, jeden český - Český Banát z.s. a jeden rumunský - Cehilor din Banat. Naším strategickým partnerem je v současné době Ministerstvo zahraničních věci a jeho krajanský odbor, ale také místní krajanské svazy.