Projekty

Vize festivalu je podpořit turistický ruch v oblasti, který jako jediný přináší možnost žít v Banátu těm, kteří tam žít chtějí.

naše projekty

Vize festivalu je podpořit turistický ruch v oblasti, který jako jediný (krom těžby nerostného bohatství, která už tu ale byla a zemědělství) přináší možnost žít v Banátu těm, kteří tam žít chtějí. Festival je klíčový propagační produkt této české oblasti směrem do ČR a zároveň poskytuje prostor pro české krajany v takovém měřítku, aby získali tolik potřebné projektové i obchodní zkušenosti. Krajané se tedy učí podnikat v turistickém ruchu a my - krajané z Čech se do Banátu učíme jezdit za našimi krajany. Celé to dává smysl a když to tak cítí obě strany, vytváří to pak tu neskutečnou, legendami opředenou atmosféru banátského festivalu.

Tou nejjednodušší pomocí Banátu je Vaše milá návštěva českých vesnic a maximální využití místních služeb. Další důležitá pomoc je pak předávat infomace o tom jste viděli a zažili dál na další potencionální návštěvníky ve Vašem okolí. Banát se totiž nedá popsat, Banát se musí zažít!

Do Banátu jsme se dostali v roce 2007, nejprve jsme si jako ostatní užívali místní pohostinnosti a možnosti, ale postupem času nám docházelo, že z Banátu si nejde brát více, než do něj dokážeme dát. Dlouhodobě to nemůže fungovat. Naším poměrně dynamickým vývojem se u nás začaly seskupovat různé problémy a neřešené věci, které jsme začali odbavovat. Po pár letech jsme zjistili, že Banát nepotřebuje jízdní kola, on se je potřebuje naučit vyrábět (prosím ty kola jsou nadsázkou, dneska už frčí elektrokoloběžky). Vtváříme v české oblasti systém, který bude obsahovat rozvoj turistiky, zemědělství či ochranu architektury, tradic a přírody. Chceme s naší podporou rozvíjet především “měkký” rozvoj oblasti. K tomuto máme založené dva spolky, jeden český - Český Banát z.s. a jeden rumunský - Cehilor din Banat. Naším strategickým partnerem je v současné době Ministerstvo zahraničních věci a jeho krajanský odbor, ale také místní krajanské svazy.

Ekologie

Jedno z nejklíčovějších banátských témat. Jelikož české vesnice patří pod běžnou rumunskou samosprávu, není zatím na ekologii kladen důraz. Naší snahou je to změnit, a to od dětí. Věříme, že když s dětma čistíme skládky rodiče to tam podruhé nehodí a děti už vůbec ne.

Od roku 2021 probíhají výzvy "Ukliďme český Banát", do kterých se zapojují všechny české vesnice v Rumunsku i Srbsku a došlo tak k prvnímu vyčištění blízkého okolí českých vesnic. Bohužel některá místa (která jsou zároveň oblastí národních parků) jsou zamořena natolik (dlouholeté skládkování), že zde pomůže jedině těžká technika a naprosto nutné bude zapojení místních samospráv.

Další metou bude postupné třídění odpadu a snižování objemu komunálního odpadu. Díky grantu ministerstva zahraničí jsme zakoupili popelnice na tříděný odpad do všech vesnic a také jsme do vesnice Eibenthal věnovali námi zakoupený popelářský vůz, který jsme převezli z České republiky.

Mapování 
a značení

Mapy máme rádi. Až tak, že jsme je začali tvořit. Místo nudy u televize se Štěpán s Honzou bavili tím, že dva měsíce po večerech překreslovali satelitní snímky oblasti do otevřených dat tak, aby se s nimi dalo pracovat na různých mapových serverech. V dnešní době v mapách (mapy.cz) najdete nejen přesné trasy, ale i jednotlivé domečky a v těch domečkách ubytování a díky Ivo Dokoupilovi z organizace Člověk v tísni i další služby. To vše si jednoduše stáhnete do svého telefonu a i bez dat v české oblasti nezabloudíte! První online-katalog je vlastně na světě. K tomu se přidala skvělá spolupráce s Klubem českých turistů, kteří v této oblasti vyznačili stovky kilometrů nových tras a o ty staré každoročně pečuje. Vše jsme pak spojili do vydání nové edice oblíbené papírové mapy.

Řešení ekologie a tvorba map pro nás znamená další posouvání možností cestovního ruchu. Před dvaceti lety jste mohli projít pouze po páteřních trasách z vesnice do vesnice, v dnešní době si již můžete užívat mnoho různých výletů kolem jednotlivých vesnic. Nyní si můžete užít výhled z Cucujovi, srbských vyhlídek na dunajský mys, nebo trasu z Eibenthalu až na monumentální skálu Trescovat. Nově otevřenou trasu na vodopády na Tisovici nebo kratší nenáročné prstýnky kolem Eibenthalu pro rodinné procházky.

Výstavba sportovního hřiště

Díky úzké spolupráci s mnoha českými školami (které do oblasti míří na školy v přírodě či expedice) a místními učiteli, se podařilo od roku 2010 vybavit většinu škol výpočetní technikou, sportovními a učebními pomůckami. Situace je v každé škole rok od roku jiná a my se průběžně snažíme reagovat na tento vývoj. Máte-li zájem se dostat k aktuálním potřebám místních škol, neváhejte nás kontaktovat!

vydávání časopisu a spolupráce s českými učiteli

V oblasti českých vesnic dlouhodobě působí tři čeští učitelé z České republiky vyslaní úřadem DSZ (Dům zahraniční spolupráce). Dva z nich mají na starosti oblast v Rumunsku (Eibenthal+Oršava a Svatá Helena+Gerník+Moldava) a jeden Srbsko (Češko Selo+Kruščica+Bela Crkva). Díky úzké spolupráci pravidelně vymýšlíme nové projekty v oblasti - ekologická témata, banátský výrobek roku, sportovní olympiádu apod.

Velkou výzvou pak je vydávání nového časopisu Český Banát, kterým jsme nahradili menší lokálnější zpravodaje z jednotlivých vesnic. Právě propojování všech českých míst znamená zároveň velkou motivaci a inspiraci pro naše krajany!

ochrana architektury

Česká oblast Banátu má obrovský potenciál, o který je nutné pečovat. Všechny vesnice mají rázovitou architekturu, která je součástí ojedinělosti této komunity, díky které do oblasti míří turisté nejen z České republiky. Ochrana však nesmí krajany svazovat a omezovat. I proto jsme se spojili s respektovanou univerzitou architektury z Temešváru a provedli detailní studii, která se má stát pracovním podkladem pro místní samosprávy, krajany i spolky.

Objednávka vstupenek

Ceník vstupenek

    Kontaktní údaje

    Jméno

    Příjmení

    Email

    Telefon

    Doprava na festival

    Směr dopravy

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Nástupní místo

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Nástupní místo

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Nástupní místo

    Varianta autobusu

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Počet dětí do 3 let

    Nástupní místo

    Varianta autobusu

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Počet dětí do 3 let

    Nástupní místo

    Varianta autobusu

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Počet dětí do 3 let

    Nástupní místo

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Počet dospělých

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Doplňkové služby

    1900 Nadstandard kupé (1900 Kč/os)

    700 Doprava lodí (700 Kč/os)

    500 Výlet na Dunaj (500 Kč/os)

    250 Výlet na Traskavec (250 Kč/os)

    1000 Jednorázový vstup - dospělý (1 000 Kč/den)

    1000 Jednorázový vstup - dítě do 15 let (200 Kč/den)


    Celková cena

    CZK

    Prodej vstupenek spustíme 1. ledna 2024

    Partneři festivalu

    Copyright Banát Festival 2024