proč jet na festival?

Festival: Už skoro vousatý 14.ročník Festivalu Banát proběhne ve dnech 20.8.- 23.8.2025 tradičně v české vesničce Eibenthal v Rumunsku. Těšit se můžete tradičně na nabitý program, logistickou bombu a ojedinělou pohodovou atmosféru, kterou si tvoříte vy a naši krajané.
Logistika: Letos musíte jet, protože nemáte na vybranou. Vlastně máte na vybranou následující možnosti: Pojedete vlakem. Pojedete autobusy. Poletíte letadlem. Poplavete lodí. Pojedete autem. Pojedete na kole. A na koho nic nezbylo, dojde pěšky. Cestě zdar! Na festivalu v Banátu nazdar!
Vlak: Klasika všech klasik. Banát Express. Po osmé vypravíme ten nejdelší a nejzpěvnější vláček. Chcete být v živější nebo klidnější části? Nebo přímo lehátková úprava? Stačí říct. Vlak je plně průchozí od prvního po poslední vagónu. No a cestou je pár barů včetně koncerťáku.
Autobus: Výhoda autobusu je ta, že nepotřebuje koleje. Výhoda Banátu je ta, že českých vesnic je víc. A víte, jak vypadají české vesnice mimo festival? kolik jich vlastně je a jak daleko jsou od sebe? Ne? Máte šanci to zjistit před festivalem. Buď jít podle Stezky Banátem anebo podle vás.

Letadlo: Tak to je dobrej úlet! Pro všechny vyznavače rychlých přesunů jsme připravili možnost letět - normálně ledadlem :) Poletí se v úterý do Bělehradu. Tam si dáte speciální koncert kapely Tata Bojs se spolucestujícími, přespíte v v hotelu a ráno autobusy směrem na Festival Banát. Zpátky taky letadlem z Bělehradu.
Kolo: Sedněte na kolo a pojeďte. Klidně se domluvte a udělejte peloton ať jste na těch maďarských pláních v pytli. Na Festivalu budete stále v kotli, protože sedět nepůjde a navíc vás zpátky vezmeme autobusem nebo vlakem i s kolem.
Tak už běžte hustit do kámošů ten skvělej nápad.
Krajané: Není nad to zaposlouchat se do řeči krajanů. A protože se neschovávají, ale jdou vám se stánky i bez stánků naproti, máte tu možnost poklábosit a naslouchat. Krajané jsou ten důvod proč tam jedeme. Kvůli nim a díky nim. Mimo ČR si lépe česky nepopovídáte, tak toho využijte.
Eibenthal: Založen roku 1826 krajany ze západních Čech v kopcích nad Dunajem. Eibenthal je krásná vesnička táhnoucí se údolím potoku Tisovice jejíž krásu spatříte z vyhlídky na Kovárně. Dnes má okolo 180 obyvatel a z toho 25 dětí, což je nejvíce ze všech vesnic. I díky Festivalu a tedy díky vám.
Výlety: Protože budete v národním parku Železná vrata, byl by hřích ho trochu neprocourat. Možností je spoustu. Buď organizovaně pomocí autobusů na dunajskou soutěsku či vyhlídku Trescovat. nebo tajy na vodopády Tisovice, bývalé štoly, vyhlídku Kovárna, Ciucova nebo Známana.
Troll/FAQ: Každý rok nám na sociální sítě píší hejty spoluobčané, kteří to vidí jinak než my. Nám už přijde zbytečné na to reagovat, ale věříme že prvotní návštěvníky to může přivést do rozpaků. A proto v menu FAQ vše vysvětlíme pohledem těch co na Eibenthale žijí nebo 16 let aktivně působí.
Stage: Eibenthal se promění ve stage. Vystoupení a přednášky probíhají v kulturním domě, kostele, dětském hřišti, sportovním hřišti, hospodě U Medvěda, na dvorcích domů pod hrozny vína, na vyhlídce Kovárna nad vesnicí ale také na speciální stage pro děti a v neposlední řadě na hlavní stage. No uvidíte.
Ubytování: V ceně všech vstupenek je festivalový kemp. Další možností jsou pak domy a kempy krajanů, které si každý domlouvá sám. Většina domů je, ale vybookovaná už teď buď festivalem pro potřeby vystupujících nebo stálými návštěvníky.
Cena: Cena je závislá především od druhu dopravy. Pohybuje se tedy od 3 600 Kč při vlastní dopravě po 15 000 Kč při dopravě letadlem. Prodej je rozdělen do vln, kdy každá další vlna je dražší. Last minute už tři roky nebyl a nebude ani letos. Tedy není nad čím váhat.
Program: Už známe většinu vystupujících a i vy si je můžete v dané sekci prohlédnout. U některých vám dopředu řekneme i jaké dny vystoupí. Na konkrétní program si ale musíte počkat až na začátek července, protože line-up Banátu je prostě živý mechanismus. tatabojs ale hrají v úterý, ve středu i ve čtvrtek:)
Pomoc: Už jen to, že to teď čtete je zárodek pomoci. Díky Festivalu. Ta se pak rozvine buď v to, že pojedete na festival nebo pojedete do českých vesnic mimo festival. nebo oboje. A to už je znát. A pak je třetí level, že kromě peněz za služby při návštěvách tam budete chtít nechat ještě víc. Mrkněte na projekty.
Organizátoři: Startovali jsme to v roce 2012 tři a táhneme to stále tři: Štěpán, Honza a Tibi. Je to už dlouho a k tomu nám dopomáhej manželky a kamarádi. A letos jsme si řekli, že uděláme festival jako by měl být náš poslední. Jako by měl být každý náš den v životě i na festivalu. Prostě pěknej.
Strava: Festival se každým rokem posouvá do stále lepšího gurmánského zážitku. Na výběr máte z tradiční naší nabídky z restaurace Eibenthal a mnoha krajanských jídelen a stánků, u kterých každým rokem tlačíme na stále lepší kvalitu i prezentaci. Rozvoj a nabídka služeb je jedním z hlavním důvůdů proč tohle celé pořádáme!
rodinný kemp: Banát je skvělou příležitostí ukázat tuhle ojedinělou českou oblast i vašim dětem. Spojení hudby, výletů, venkova bude vám, rodičům, dávat ještě větší smysl, když o vaše děti bude postaráno od rána až do večera. kemp v centru vesnice přímo vedle dětské stage. O tohle místo se budou starat naše milé posily, studenti programu Erasmus.


Sponzoři: Celé finanční krytí Festivalu jde za vámi, fanoušky a když je vás málo, tak za námi, organizátory. Žádné dotace státu, kraje a obcí. Žádní generální sponzoři. Tu a tam dostáváme barter, děkujeme. A vám všem děkujeme, že jezdíte. A chceme tady říct, že pokud máte volný milion, pošlete, zlevníte to všem a pojmenujeme po vás stage. Díky

Proč: Protože tohle je Festival. Budete se trmácet 1000 km do nějaký malý rumunský vesnice, kde žije asi 180 lidi, co ještě krafou česky. Budete spát ve stanu a chodit na kadibudku. A proč? Protože tohle je ten filtr! A vy jím projdete a zažijete tu jedinečnou atmosféru Festivalu Banát, která nejde popsat, která se musí zažít.

O festivalu

Festival Banát

Jedna z nejoriginálnějších kulturních akcí v Evropě se pravidelně pořádá v malé, zapadlé vesničce v rumunských horách s názvem Eibenthal. Eibenthal je jednou ze sedmi českých vesnic v oblasti “českého” Banátu, který se rozprostírá na pomezí Rumunska a Srbska.
Festival je pořádán s cílem podpořit místní krajany a zviditelnit tuto unikátní českou oblast jak v České republice tak v Rumunsku. Oblast českých vesnic, která si stále drží ve složitých podmínkách ojedinělý ráz a atmosféru. Festival není závislý na žádné výrazné dotační podpoře, ale stojí především na samotných návštěvnících a drobných dárcích.

Festival v Eibenthale byl založen v roce 2012 jako volné pokračování několika menších ročníků organizovaných na jiných českých vesnicích, Svaté Heleně a Gerníku. V roce 2012 se organizace ujali kamarádi kolem hospody “U Medvěda”, Štěpán Slaný, Honza Duben a Tiberiu Pospíšil. Nejdříve se tato akce konala v hornické kolonii Ujbányje, sousedící s Eibenthalem a v roce 2019 byl festival přesunut do centra vesnice. Banátský festival se od svého začátku snaží nejen propagovat českou oblast v Banátu, ale také objevovat kvalitní kulturu, která se ne vždy prosadí do česko-slovenského mainstreamu. Od prvního ročníku se postupně rozšiřuje i nabídka pro fanoušky. Z jednoho pódia stlučeného z darů lesa se akce rozrostla až do současného stavu, kdy se hraje po celé vesnici. Fanoušek si tak může vychutnávat různé scény: denní stage U Medvěda, večerní velkou stage, kulturní dům s přednáškami, divadly a filmovou produkcí, otevřené dvorky domů, kde se hraje ve stínu vinné révy, kostel s vážnou hudbou, krajanský folklor, dětskou stage (kterou tvoří ti nejmenší krajané z Eibenthalu pro nejmenší fanoušky) a další místa, která se mnohdy spontánně objevují a která dotváří tradiční eibenthalský festivalový život.
K velké organizační změně došlo v roce 2017, kdy organizátoři nahradili původní autobusovou dopravu vlakovou a poprvé v historii vypravili speciální vlakový expres, který se svojí délkou a kapacitou zařadil mezi největší evropské soupravy v novodobé historii. Banátský expres vyráží na 1000 km dlouhou cestu z Prahy přes Brno, Slovensko a Maďarsko do cílové, rumunské stanice Oršava, kde se přesedá na místní autobusovou dopravu nebo lodě a pokračuje se 40 km až do festivalové vesnice Eibenthal.
Přesto ale možnost jet autobusem z ČR zůstala, aby vám zůstala možnost navštívit i jiná místa než čtyřdenní festivalový Eibenthal. A to díky navázané spolupráci s krajany v Srbsku, kteří pořádají hudebně-gurmánský jednodenní festival Paprikišijáda, s krajany na Svaté Heleně kteří pořádají gulášfest a posvícení, s nadšenci z Bígru, kteří pořádají Bigerskou noc a se Stezkou Českem a KČT, kteří natrasovali a vyznačili Stezku Banátem. To vše můžete zažít když zvolíte autobus.
V roce 2025 pak festival čeká další dopravní evoluci! Z Prahy bude vypraveno speciální festivalové letadlo, které poletí do srbského hlavního města Bělehrad, kde proběhne úterní předfestivalová noc a poté se ve středu přesunout účastníci autobusy do festivalové vesnice Eibenthal. Zpět do České republiky se pak festivaloví fanoušci dostanou v neděli kolem poledne.

Eibenthal žije!

Festival se od jednoho festivalového pódia v roce 2012 v hornické vesnici Baia Noua, přesunul do centra samotného Eibenthalu, kde probíhá program od rána do večera. To vše v symbióze s místními krajany, kteří jsou do festivalu přímo zapojení formou organizace, poskytování služeb či vystupováním.

V roce 2025 se tak můžete těšit na mnoho zajímavých míst, mezi kterými můžete korzovat a ochutnávat pohodovou a ojedinělou atmosféru festivalového Eibenthalu.

Za muzikou

Každý rok do Eibenthalu míří na tři desítky hudebních kapel, kteří obsadí několik pódií, kde mají možnost ukázat svoje umění, ale také kreativitu. To druhé platí především pro denní stage v hospodě U Medvěda. Tohle je banátská legenda, kde se hraje od rána do večera a pak i v noci. V srdci samotného festivalu se mají možnost ukázat kapely v trochu jiném balení. Je zde zakázáno hrát klasické sety, ale je zde dovolena velká dávka improvizace. Večerní program pak přechází na velké podium pojmenovaném po místním kopci Kovárna a nejstarrším domě ve vesnici, Flasca. Tohle festivalové místo každým rokem prochází vývojem, kdy do stráně přidáváme lavičky a terasy a postupně tak vzniká eibenthalský amfiteátr. Po večerním ukončení oficiálního programu pak přebírají otěže fanoušci, muzikanti a kapely, mažou se rozdíly mezi nimi a začíná tradiční festivalová hudební session.

Když si chcete odpočinout od hudby

Nehudební program začíná již dopoledne, kdy spouštíme kulturní dům Kamín s mnoha přednáškami, besedami, divadly a filmy. Kulturní dům se v programu střídá s příjemným dvorkem U Edgara, kde se v klidu můžete ponořit do besed, divadel, ale i folklorní muziky. Již od dopoledních hodin je v akci dětská stage, která nejmenší návštěvníky propojí s místními dětmi a provede je skvělým programem až do večerních hodin. Pro děti i rodiče je připraven také speciální stanový kemp, kde se můžete ubytovat a užít si s vašimi dětmi kvalitního zázemí, které je přímo propojeno s touto dětskou scénou. To vše pod kontrolou českého učitele Alexe a jeho týmu. Během festivalu se pak do programu dostávají i další eibenthalská místa, jako je sportovní hřiště se svým fotbalovým turnajem, dětské hřiště nebo různé stánky, vedle kterých se organizují workshopy našich partnerů (např. Klub českých turistů, Univerzita Temešvár apod.)

o organizátorech

štěpán slaný

Štěpán Slaný
Jak jsem se dostal do Banátu: „Poprvé jsem do Eibenthalu a vůbec celé oblasti Banátu zavítal v roce 2007, kdy jsem přijel na „běžnou“ rodinnou návštěvu. (pochází odtud totiž celá jedna větev rodiny mé přítelkyně)...neznalý poměrů, kvalit a množství místních pálenek jsem vzal zavděk doprovod Tíbí Pospíšila, který se mě sám od sebe ujal a seznamoval s vesnicí a životem krajanů v ní. Po pár dnech strávených ve zdejším přátelském a ojedinělém prostředí jsem tak odjížděl s pocitem, že kromě své zmiňované přítelkyně jsem si zamiloval i Banát :) Po příjezdu do vlasti jsem začínal stále více cítit potřebu začít se nějak aktivně podílet na pomoci této oblasti, která po uzavření antracitových dolů a s tím spojeným úbytkem pracovních míst začala strádat. S Tíbím jsme komunikovali přes internet a pak jsem do plánů zapojil i Honzu, mého nejlepšího kamaráda, kterému, ač v Banátu nikdy nebyl, stačilo u piva vidět pár fotek, aby na spolupráci kývnul. Stali se tak z nás tři společníci, kteří koncem roku 2008 koupili na Eibenthale domeček. Ta tehdejší přítelkyně je moje současná manželka. Aby bylo jasno.

honza 
duben

Honza Duben
Jak jsem se dostal do Banátu: „Se Štěpánem jsme kamarádi z dob, kdy se základní škola lámala ve školu střední. Často jsme za tu dobu řešili u piva otázky od globalizace přes oteplování až po výkony sportovců na nejrůznějších kolbištích. Jednou, když jsme měli zrovna všechno vyřešeno, mi Štěpán ukázal fotky z dovolené a představil nápad jaký tam s Tíbím (kterého mi ukázal na fotce taky) vymysleli. Šlo o koupi domečku na Eibenthale s vizí malého penzionku. Nevím, jestli to bylo barvitým vyprávěním nebo foťákem s vysokým rozlišením, ale byl jsem tak unešen, že v únoru 2009 jsem jel poprvé tam, kde už jsem měl kus nemovitosti:). Když jsme pak v dubnu 2009 společně se Štěpánem a Tíbím rekonstruovali baráček, náš vyprahlý zrak spočinul na vedlejší stodole.

tibi 
pospíšil

Tibi Pospisil
Jak jsem se dostal do Banátu: „Jsem se tu narodil“ Jinak Štěpána jsem potkal v létě 2007, v hospodě na Krajánku. Byl trochu mimo, tak jsem ho vzal na deco pálenky a další den ho protáhnul vesnicí. Docela jsme si rozuměli, a jak jsme si tak povídali, napadlo nás zkusit otevřít penzionek. Sehnali se peníze, vybral jsem a koupil na Eibenthale domek a v únoru se na něj kluci přijeli podívat. Seznámil jsem se s Honzou, a protože nešlo nic dělat, vymysleli jsme naší první společnou akci: pochod do Bígru a zpátky ve vysokém sněhu. Odešli jsme za tmy, ušli kolem 40 km, přišli za tmy a myslím, že na tomhle „výletě“ jsme si začali věřit, že všechno bude fungovat. V dubnu mi pak kluci přijeli pomoct s opravami na domku, a když jsme u práce odpočívali, napadlo nás udělat hospodu ze staré stodoly.

Štěpán, Honza, Tibi

Kluci z Banátu
Ten domeček co jsme koupili v roce 2008 je domeček U Medvěda a ta stodola je legendární hospoda U Medvěda, kterou jsme otevřeli v létě 2009. Tenkrát jezdilo na Eibenthal pár turistů a z Eibenthalu houfně odcházeli krajané do měst v Rumunsku a ČR. Jak spadly doly, ze dne na den nebyla práce a nikdo neviděl na Eibenthale budoucnost. Teda kromě nás :)

V roce 2010 jsme zprovoznili kemp U Medvěda a přivítali dvě školní expedice, tedy dva autobusy. V roce 2012 jsme uspořádali první festival a přijelo pět autobusů. V roce 2017 jsme vypravili první vlak a přijelo z Orsovy dvacet autobusů. V roce 2019 jsme otevřeli restauraci a přijeli první Rumuni do naší české vesnice. V roce 2020 se vrátila na Eibenthal první rodina. V letech 2021 - 2023 se vrátilo dalších šest rodin. V roce 2024 má Eibenthal nejvíce dětí ze všech českých vesnic, konkrétně 25. Tedy i z vesnic, kde nespadly doly, kde všichni pracovali. V roce 2024 jsme těm dětem postavili sportovní hřiště. V roce 2025 vypravíme letadlo, vlak, autobusy, loďě a vaše kola. Tak přijeďte. Má to smysl.

Objednávka vstupenek

Ceník vstupenek

    Kontaktní údaje

    Jméno

    Příjmení

    Email

    Telefon

    Doprava na festival

    Směr dopravy

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Nástupní místo

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Nástupní místo

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Nástupní místo

    Varianta autobusu

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Počet dětí do 3 let

    Nástupní místo

    Varianta autobusu

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Počet dětí do 3 let

    Nástupní místo

    Varianta autobusu

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Počet dětí do 3 let

    Nástupní místo

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Počet dospělých

    Počet dospělých

    Počet dětí do 15 let

    Doplňkové služby

    1900 Nadstandard kupé (1900 Kč/os)

    700 Doprava lodí (700 Kč/os)

    500 Výlet na Dunaj (500 Kč/os)

    250 Výlet na Traskavec (250 Kč/os)

    1000 Jednorázový vstup - dospělý (1 000 Kč/den)

    1000 Jednorázový vstup - dítě do 15 let (200 Kč/den)


    Celková cena

    CZK

    Prodej vstupenek spustíme 1. ledna 2024

    Partneři festivalu

    Copyright Banát Festival 2024